Káliumból 2-3000 mg
Kalciumból 800-1000 mg
Magnéziumból 300 mg
Foszforból 6-700 mg
Vasból 10-15 mg
Cinkből 15 mg
Rézből 1,5 mg
Mangánból 4 mg
B1-vitaminból 1,5-2 mg
B2-vitaminból 1,6 mg
B3-vitaminból 18 mg
B5-vitaminból 6 mg
B6-vitaminból 2 mg
Folsavból 0,1-0,5 mg
C-vitaminból 75-100 mg
Mivel tudjuk biztosítani a szervezet átlagos napi ásványi-anyag és vitaminszükségletét?
A vitaminok szerepe általában
A-vitamin (retinol)
Segíti a szervezetet, hogy megőrizze a fiatalságát, egészségesen működjön a bőrünk és a nyálkahártyánk, és javuljon a látásunk.
A növények béta-karotint állítanak elő, amit a szervezetünk A-vitaminná alakít. Ehetünk bármilyen nagy mennyiségben béta-karotint tartalmazó növényeket, a szervezet mindig csak annyi A-vitamint „gyárt”, amennyire szüksége van. Répalével, paradicsommal, tejjel, brokkolival biztosíthatjuk ezt a fontos anyagot.
B1-vitamin (tiamin)
Különösen nagy szükségük van erre a vitaminra az idős embereknek, vagy akik a szervezetüket túlságosan megterhelik (stresszben élők, kávé- és teafogyasztók).
A B1-vitamin hiánya fáradttá, ingerlékennyé, étvágytalanná, feledékennyé, kedvetlenné teszi az embert, de nem ritka a súlyos alvászavar is.
A b1-vitamin napi szükséglete kielégíthető 1 evőkanál sörélesztővel, vagy 10 dkg napraforgómaggal. Sok B1-vitamint tartalmaz a barna rizs, a krumpli, a búzacsíra, és a teljes kiőrlésű gabonák.
B2-vitamibn (riboflavin)
Hiánya növekedési zavarokat okoz a gyermekek szervezetében. Egyensúlyban tartja az anyagcserét (főleg a hidrogén átvitelében van nagy szerepe), megőrzi a nyálkahártyák egészségét.
Megtalálható a teljes kiőrlésű lisztekben, a leveles zöldségekben, májban, tejben, tojásban.
B5-vitamin (pantoténsav)
A reggelenként fájdalmas ízületekkel ébredő, székrekedésben szenvedő embernek biztos, hogy pantoténsav-hiánya is van. Könnyen biztosíthatjuk a jó közérzetünket napi 1 pohár tej, vagy 10 dkg csiperkegomba, 3 tojás, kb. 20 dkg máj, pohárka napraforgómag, 2 szelet hering, 10-10 dkg rokfort vagy camembert sajt elfogyasztásával.
B6-vitamin (piridoxin)
Nagy szerepe van a vörösvértestek termelésében. Megakadályozza a gyors csontritkulást. Gondoskodik a nátrium és a kálium egyensúlyáról. Segíti a vércukorszint szabályozását. Együnk rendszeresen müzlit, búzacsírát, májat, diót, mogyorót, halat.
B12-vitamin (kobalamin)
Ennek a vitaminnak is nagy szerepe van a csontok felépülésében. Ezen kívül nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségben hozzájussunk az ételeinkből, mert a kobalamin hiánya már csak akkor mutatkozik meg, amikor szinte visszafordíthatatlan károsodás érte a szervezetet. Ha nem jutunk elég B12-vitaminhoz, az idegsejtek körüli védőréteg lassan lebomlik, az idegek csupaszok és sebezhetőek lesznek. Idegessé, ingerlékennyé válunk, a végtagok bizseregnek, majd zsibbadnak, súlyos esetben bénulás is lehet a következmény.
Napi kobalamin-szükségletünket fedezi 10 dkg csirkehús, 1 tojás, vagy 1 kovászos uborka.
C-vitamin (aszkorbinsav)
A vírusok legnagyobb ellensége. Akadályozza a ráncosodást, épen tartja a hajszálereket, a porcszöveteket, a csontokat, és a fogakat. Hiánya alvászavarokat, depressziót, ideggyengeséget, fáradékonyságot, látási zavarokat okoz.
Együnk paprikát, epret, feketeribizlit, főtt karfiolt, brokkolit.
D-vitamin
Napsütés hatására, a bőrünkben keletkezik ez a nélkülözhetetlen vitamin, ami biztosítja, hogy a kalcium és a foszfor fölszívódhasson az elfogyasztott növényekből. A D-vitamin elősegíti a csontok, a fogak fejlődését (ezért feltétlenül fontos a gyermekeket elég D-vitaminhoz juttatni). Együnk olajos halat, vargánya gombát, margarint, tojássárgáját, és csíráztatott magvakat.
E-vitamin (tokoferol)
Védi a vörösvértesteket, megelőzi a vérkeringési zavarokat, akadályozza a véralvadást, és a vérrögök képződését. Hiánya férfiaknál terméketlenséget, nőknél a méh működési zavarait okozza.
A napi szükséglet fedezhető 1 evőkanál búzacsíraolajjal, vagy 10 dkg mogyoróval.
K-vitamin (fillokinon)
Más néven: vérzés elleni vitamin – és ez mindent elmond – a véralvadás normális lefolyásához van rá szükség.
Együnk rendszeresen spenótot, káposztát, karfiolt, és májat.
PP-vitamin (nikotinsav)
Hiánya idegrendszeri zavarokat, nyálkahártya-gyulladást, bőrgyullladást és a bőr elszíneződését okozza.
Teljes kiőrlésű gabonafélék, élesztő, máj, és sertéshús rendszeres fogyasztásával jut hozzá a szervezetünk.