Pörköltkészítés

2012-05-14 10:38:59 | Módosítva: 2012-05-14 10:39:11

Először felsoroljuk, mi mindenből lehet pörköltet készíteni, reméljük, ezzel kedvet csinálunk hozzá. Sertés-, marha-, borjú-, bárány-, pulyka-, csirke-, tyúk-, kakas-, tyúk-, malac-, nyúl-, liba-, kacsa-, és galambhúsból, májból, krumpliból, babból, karfiolból, tojásból, velőből... nem sorolom tovább, annyi mindenből.


Marhahúsból lábszárat, lapockát, pacsnit, vagy rostélyost kérjünk, sertéshúsból combot, lapockát, dagadót, vagy kicsontozott csülköt. Borjúból az oldalas, a comb, és a nyak, bárányból a comb, a lapocka, a comb, és a nyak legjobb pörköltnek. Persze az elnevezés nem mindig maradt ugyanaz (májpörkölt= resztelt máj, krumplipörkölt= paprikáskrumpli stb.), de a lényegen ez nem változtat. A lényeg: a pörköltalap. Ha megtanuljuk elkészíteni, a többi (vagyis hogy mit teszünk bele) már gyerekjáték.

A pörkölt szaftját a hagyma adja, ezért ne sajnáljuk bele. Két fej hagyma nélkül ne is kezdjünk pörköltet készíteni. A megtisztított vöröshagymát igen apró kockára vágjuk, és bő zsiradékban pirítsuk néhány percig. Lehúzzuk a tűzről, pirospaprikát keverünk el benne, és megsózzuk. Ez a pörköltalap.


Most tesszük bele az egyforma nagyságú darabokra vágott pörköltnekvalót, visszarakjuk a tűzre, kevergetve pirítjuk egy kicsit. Pici vizet öntünk alá, lefedjük, és állandó felügyelet mellett pároljuk, míg megpuhul. Egyszerű, még sincs két egyforma pörkölt. Az alapanyagtól függ a párolási idő is, valamint a kiegészítő ízesítők is. Például a májat, a tojást majoránnával, a nyulat borral, a csirkét zöldpaprikával pároljuk. De erről majd a receptekben.



A pörköltek felhasználási területe hatalmas. Köretük lehet kagylótészta, tarhonya, sós vízben főtt krumpli, nokedli, rizs, tehetjük főzelékek tetejére, és tunkolhatjuk kenyérrel.

További érdekes cikkeinkről se maradsz le, ha követed az Ezermester Facebook oldalát, vagy előfizetsz a nyomtatott lapra, ahol folyamatosan újdonságokkal jelentkezünk!


Szólj hozzá a cikkhez!

Be kell jelentkezned, hogy hozzászólhass a cikkekhez!
Ezermester, Facebook, vagy Google fiókkal is bejelentkezhetsz.